NAUKA JEST FAJNA

od 31 maja do 9 lipca
Rondo Sztuki

Otwarcie 31.05 o godz. 17:17


Tegoroczną edycję „Książki dobrze zaprojektowanej – zacznijmy od dzieci” wzbogacamy o wystawę zbiorową NAUKA JEST FAJNA – interaktywny projekt bazujący na ilustracjach książek popularnonaukowych dla dzieci. Wystawa zostanie zaprojektowana jako przygoda, przeżycie, która zaciekawi odbiorców, zainspiruje bogactwem i różnorodnością polskiej ilustracji dla dzieci, a także pokaże, że nauka nie musi być nudna jeśli zostanie opowiedziana za pomocą zabawy, sztuki i projektowania. Uczestnicy wystawy będą mieli do wyboru różne ścieżki zwiedzania/ doświadczania wystawy – to 5 ścieżek tematycznych odwołuje się do założeń Europejskiego Miasta Nauki 2024, którego tytuł otrzymały Katowice:
⎯ EKOLOGIA (Klimat i środowisko)
⎯ ZDROWIE (Zdrowie i jakość życia)
⎯ TECHNIKA (Przemysły przyszłości)
⎯ LUDZIE (Innowacje społeczne)
⎯ SZTUKA I HISTORIA (Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe)

Pięć kategorii tematycznych pokazanych jest na wystawie poprzez książki przeznaczonych dla 3 kategorii wiekowych: 0-3 lata, 4-8 lat, 9-12 lat. Wystawa podzielona zostanie na pięć wyżej wymienionych stref tematycznych zaprojektowana jest jako plac zabaw/czytelnia. W każdej sferze zaprojektowane są interaktywne instalacje odpowiadająca tematowi, a jej autorami są artystki i artyści, projektantki i projektanci związani z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Dzięki stosowaniu różnych technik i mediów: animacje (filmy animowane), obiekty, instalacje roślinne, projekty z zakresu wzornictwa, dzieci – użytkownicy wystawy uczą się mechanizmów zachodzących w nauce, przyrodzie i sztuce i nabywają nowych kompetencji poznawczych i społecznych.

Główną osią wystawy pozostaje ilustracja w książkach popularnonaukowych dla dzieci jako narzędzie edukacyjne i stosujące zabawę jako element do nauki. Ilustracje z książek dla dzieci są głównym motywem przestrzeni wystawienniczej pokazane będą one zarówno w formie reprintów na ścianach, w przeskalowanych formach oraz w nowych formach przekładających ilustrację 2D na elementy 3D.

Wystawie towarzyszyć będą specjalnie zaprojektowane warsztaty i oprowadzania. Centralnym miejscem wystawy będzie specjalny stół/ miejsce warsztatowe dostosowane do młodego odbiorcy.

W ramach wystawy pokazane będą ilustracje autorów związanych z pięcioma ważnymi polskimi wydawnictwami: Wydawnictwo Dwie Siostry, HarperCollins Publishers, Wydawnictwo Muchomor, Publicat S.A., Wydawnictwo Wytwórnia, których publikacje cieszą się nie tylko dobrym odbiorem wśród czytelników, ale też często nagradzane są w międzynarodowych konkursach wydawniczych. Co więcej książki tych wydawnictw będzie można czytać i przeglądać w specjalnie zaaranżowanej czytelni towarzyszącej wystawie.

Ilustratorzy i ilustratorki oraz autorzy i autorki: Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Boguś Janiszewski, Max Skorwider, Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, Gosia Herba i Mikołaj Pasiński.

Artystki i artyści Akademii Sztuk Pięknych: Małgorzata Rozenau, Pracownia Sezonowa (Paweł Szeibel, Joanna Zdzienicka-Obałek) + Joanna Soćko, Waldemar Węgrzyn